A fekvőbeteg-ellátásban nincs példa magánkórházi szolgáltatásra, de a szakellátásában egyértelműen megnövekedett a gyerekosztály iránti igény. Ennek oka, hogy az állami kórházi szakellátásokra sokat kell várni - mondta Póta György, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke az InfoRádiónak.
Póta szerint a hétköznapi tapasztalat alapján, ha a házi gyermekorvos egy speciális problémával találkozik, amihez felszerelése sincsen, a beteg gyereket tovább kell küldenie, majd például a beteg gyerek egy gasztroenterológiai kivizsgálásra a bejelentkezése után 8-12 hét múlva kap időpontot, addig „ülünk ölbe tett kézzel, és sajnálkozunk”.
„A gyerek panaszai ugyanúgy fennállnak, a szülő pedig teljesen érthető módon türelmetlen, és
inkább vállalja a néhány tízezer forintos költségét annak, hogy pár napon belül kap időpontot és ennek megfelelően jó színvonalú ellátást”
- mondta Póta György.
Az orvoshiány csak részben oka a magánrendelések előtérbe kerülésének. Az elnök úgy látja, a magánintézmények elsősorban specialistákat foglalkoztatnak, a házi gyermekorvosok pedig nem mennek a magánellátásba, mert általános tudással rendelkeznek. Azok az orvosok, akik a magánellátásban dolgoznak szakorvosként, pedig nem mennek a háziorvosi rendszerbe.
„Minket inkább a kórházi osztályok orvoshiánya érint ” – tette hozzá Póta György, és szerinte elsősorban a kórházi szakambulanciák túlterheltsége az oka annak, hogy inkább elmennek a magánellátásba.